Všichni premiérovi gangsteři

Madeleine Albrightová nepřišla předminulý čtvrtek do newyorského hotelu Plaza jen kvůli ceně, kterou jí udělili američtí krajané. Nad biftekem a následnou zmrzlinou hodlala totiž probrat s Václavem Havlem jistý nepříjemný problém. O stejné věci - označené v tajných dokumentech jako "ohrožení bezpečnostních zájmů USA" - hovořil už pár dní předtím americký velvyslanec John Shattuck s premiérem Zemanem a ministrem zahraničí Kavanem. Hrozba zaměstnávající šéfku americké diplomacie má jméno Miroslav Šlouf. Přesněji řečeno jde o gangstery, se kterými Zemanův hlavní poradce navazuje kontakty v USA a které pak spolu s českou vládní delegací vozí k tajuplným kšeftům, například do embargovaného Iráku.

 

Nocleh na Long Islandu

 

Ještě minulé úterý byl 7. říjen v premiérově diáři podle oficiálního sdělení Úřadu vlády pevně označen jako začátek pracovní návštěvy Spojených států. O dva dny později už byl ovšem vládní mluvčí Libor Rouček zdrženlivější. "Ještě není jasné, jestli se pojede, spíše o tom uvažujeme, rozhodne se tento týden," prohlásil s odkazem na premiérovu údajnou "zaneprázdněnost". Jaké důležité povinnosti ovšem Zemanovi v cestě do Států brání, nechce Rouček prozradit. "Nezlobte se, ale já se o tom nebudu bavit," říká. Je to vlastně pochopitelné stanovisko. Okolnosti možného krachu vládní návštěvy jsou natolik dramatické, že se o nich nájemníkům Strakovy akademie nehovoří nijak snadno. Americký velvyslanec v Česku John Shattuck totiž koncem srpna Zemanovi a Kavanovi sdělil, že podle informací americké strany se příprav premiérova programu ve Spojených státech (zejména rozhovorů o prodeji starších amerických stíhaček české armádě) účastní jistý Čechoameričan Milan Jedlička (53), což je pro vládu USA zcela nepřijatelné. A Shattuck také oběma politikům na papíře ukázal, proč. Jedličkův "criminal record" - výpis z trestního rejstříku - je stručné, ale výživné čtení: v roce 1982 byl v New Yorku odsouzen za spoluúčast v pašování kokainu, o šest let později šel do vězení za falšování dvanáctimilionové směnky a v polovině devadesátých let jej vyšetřovala FBI pro podezření z účasti na dvanáct let staré vraždě agenta amerického protidrogového úřadu DEA. Typů s podobnou minulostí běhá samozřejmě všude kolem habaděj. Jen málokterý z nich ale organizuje zahraniční cesty premiéra členské země NATO a domlouvá premiérovo dostaveníčko s kandidáty nadcházejícího boje o Bílý dům. Jedlička se k tomuto angažmá dostal jako blízký přítel Miroslava Šloufa. Šéf Zemanových poradců na svých amerických cestách u Jedličky v jeho vile na Long Islandu nedaleko New Yorku pravidelně přespává (naposledy se tak stalo během Šloufovy dvoutýdenní červnové cesty) a české tajné služby mají zdokumentovánu řadu jejich setkání v tuzemsku. V roce 1994 dostala česká policie informaci o Jedličkově minulosti a o podezření, že spáchal vraždu. Na žádost FBI jej sledovala a zjistila, že Čechoameričana navštěvuje v jeho místním bytě v Mariánských Lázních mimo jiné právě Šlouf. Oba dva se v tu dobu vydávali za zástupce americké telekomunikační společnosti Viatel a Šlouf se snažil domluvit Jedličkovi setkání s představiteli Telecomu. Jedlička naopak často navštěvoval sídlo desítky Šloufových společností na Václavském náměstí v Praze. "Pan Jedlička? No, já ho vlastně ani moc neznám, to se spíš zeptejte ministra Kavana nebo ambasadora Shattucka," říká Šlouf. "Co se týče mé červnové cesty, to byla dovolená, a z toho se snad nemusím zpovídat. Víc se na to téma bavit nebudu."

 

Delegace pro Irák

 

Styky amerického gangstera a bývalého českého komunistického aparátčíka americké tajné služby nijak zvlášť nevzrušovaly, byť jim podle Shattuckových zpráv minulost obou mužů vadila. Obrat nastal letos v lednu, kdy Šlouf protlačil Jedličku do české vládní delegace, která pod vedením Kavanova náměstka Kmoníčka tajně navštívila Irák. Když pak bagdádská mise praskla, odmítl Kavan zveřejnit jména jejích účastníků, nicméně Jedličkovu přítomnost zjistila CIA. A fakt, že do přísně embargované Saddámovy diktatury jezdí za českou stranu oficiálně jednat člověk, kterému by každý další prokázaný delikt vynesl ve Spojených státech doživotí, spojence z NATO rozrušil. Navíc šlo o muže, který slibuje Čechům výnosné obchody se zbraněmi. Američané netuší, co v Bagdádu slíbil. Výrazem stoupajícího neklidu pak byla tajná diplomatická depeše, kterou v červnu poslala z Prahy do Washingtonu americká ambasáda. Upozornila v ní americkou vládu, že Česká republika začíná být ovládána neprůhlednými skupinami premiérových komunistických poradců, že opoziční smlouva účinně brání demokratické kontrole a že česká zahraniční politika začíná být orientována na země, které jsou pro USA bezpečnostním rizikem (například Irák). V Praze odpověděli na znepokojení spojenců po svém. "Pan profesor Klaus zprávu zná a vyjádřil při setkání s panem Shattuckem podiv nad jeho informacemi," říká bez bližšího upřesnění Ladislav Jakl, poradce šéfa sněmovny Václava Klause. A v táboře druhého ze smluvněopozičních vůdců ještě přituhlo. Na Úřadu vlády totiž nejenže Miroslav Šlouf pověřil Jedličku organizací zmíněné premiérovy americké cesty, ale dal mu k ruce další dva odborníky ze Zemanova poradního týmu. Jedním je Jan Belda, absolvent komunistické vysoké školy politické, a druhým ing. Kochrda, bývalý šéf amerického odboru na předlistopadovém ministerstvu zahraničí, kterého počátkem 90. let propustil Jiří Dienstbier.

 

Průšvih

 

"Není naším zvykem jakkoli komentovat rozhovory, které pan velvyslanec vede s českými vládními představiteli, nebo jeho zprávy americkým úřadům," odpovědělo na dotaz Respektu po Shattuckově návštěvě u Zemana a Kavana americké velvyslanectví. O něco otevřenější byl Hrad. "Nemohu mluvit konkrétně, ale pan prezident jednal jak s paní Albrightovou, tak s šéfem FBI Louisem Freehem o řadě věcí souvisejících se spoluprací obou zemí v potírání korupce a organizovaného zločinu. Na jednání padla určitá konkrétní jména, ale ta jmenovat nebudu a nemohu ani komentovat, zda se americké výhrady týkaly připravované cesty pana premiéra," říká prezidentův mluvčí Ladislav Špaček. Ministerstvo zahraničí zatím před otázkami uhýbá. "O detailech informovat nebudeme, ale velmi bych pochyboval, že by ambasador doporučoval občanu České republiky (Šloufovi), který obdržel americké vízum, s kým se má nebo nemá na americké půdě stýkat, pokud tím neporušuje zákony USA," odpovídá Kavanův mluvčí Aleš Pospíšil na otázku, zda český ministr obdržel americké varování s přiloženým trestním rejstříkem Milana Jedličky. A stejně nesdílný je Pospíšil i na otázku, proč se Jedlička zúčastnil bagdádského výletu: "To nebudeme komentovat." Šéfa smluvněopoziční ODS nechává současná diplomatická gangsterka zcela chladným. "Nevíme nic o tom, že by s cestou Zemana byly nějaké problémy, neslyšeli jsme o tom, že by Američané vyjádřili s cestou nějaký nesouhlas. To je věc vlády, do toho nás netahejte," vzkazuje Klaus jako obvykle přes svého poradce Jakla. Stanovisko stínového ministra zahraničí Jana Zahradila se od šéfova liší jen mírou informovanosti. "Já nevím nic o nějakém americkém znepokojení nad Zemanovou cestou, ale já ani nevím, že by měl Zeman do USA odjet," říká Zahradil. Ví alespoň o tom, že v lednu navštívil s českou delegací Bagdád trestaný americký gangster, který teĎ dělá premiérovi organizátora? "To je velmi závažná informace," říká Zahradil. "Pokud se potvrdí, byl by to skutečně průšvih." Bývalý velvyslanec v USA a dnešní šéf senátního výboru pro zahraničí a bezpečnost Michael Žantovský je naproti tomu informovaný dost. "Proč si myslíte, že se už několik měsíců snažím, aby Kavan zveřejnil členy bagdádské cesty?" říká. "Vím, že tam byl Jedlička, a že Shattuck upozornil naše představitele, že jde o závažné bezpečnostní riziko." Proč tedy senátor něco nepodnikl, když o útoku na bezpečnost a veřejný zájem ví tak dlouho? "Jako senátor potřebuji oficiální potvrzení, a to nemám," říká Žantovský. "A dokud ho nemám, tak ani jako senátor nic oficiálně podnikat nemohu."

 

Jaroslav Spurný, Jindřich Šídlo, Respekt, 18.9.2000