Růže pro Šloufa

Miloš Zeman uhájil své lidi ve stranickém vedení

 

Sociální demokracie stoupá na politickém nebi a v průzkumech trhá jeden rekord za druhým - naposledy podle STEM 31 procent. Uvnitř Lidového domu přesto panuje nevídané napětí. Důvodem jsou události posledních týdnů, které vyvrcholily předminulou sobotu. Za hlavního volebního manažera totiž prosadil Miloš Zeman dnes nejspornější osobu v ČSSD - bývalého komunistického funkcionáře a normalizačního předsedu ONV Praha 7 Miroslava Šloufa. A to i přesto, že proti se postavili kromě Vladimíra Schroma všichni místopředsedové a také šéf poslaneckého klubu Stanislava Grosse. Negativní dobrozdání Šloufovi dala i stranická kontrolní komise: prý se nedávno společně s předsedkyní Svazu sociálně demokratických žen Janou Volfovou zapletl do machinací se stranickými penězi.

 

Malá domů

 

V sociální demokracii dnes nejde pouze o to, jakou pozici v ní zaujmou bolševici typu Šloufa. V posledních týdnech šlo především o kontrolu stranické pokladny. Až do letošního března ji měli na starost nejbližší spolupracovníci Miloše Zemana, hospodář strany Ivan Havlíček a organizační tajemnice Jana Volfová, kteří ovšem museli několikrát čelit snahám o odvolání pro neprůhledné vedení stranických účtů.

Ke změně došlo na sjezdu strany v Bohumíně. Havlíček neúspěšně kandidoval na post prvního místopředsedy ČSSD, Volfovou v přímém střetu o místopředsednické křeslo s odpovědností za stranické účty porazil ekonom Ivo Svoboda, o jehož zvolení se zasloužil především Stanislav Gross. Porážka Zemanových lidí ale do Lidového domu klid nepřinesla. Nepořádek v účtech a dluhy, které tu zanechali Havlíček a organizátoři loňské volební kampaně Volfová se Šloufem, se podepsaly na finanční krizi, která skončila začátkem května zablokováním všech kont ČSSD finančním úřadem.

Ještě ve stejném měsíci pomohl Lidovému domu z nejhoršího místopředseda severomoravské pobočky Jaromír Kuča. Od svých přátel z podnikatelských kruhů získal půjčku osmi milionů korun. Peníze převzal Šlouf, který je měl předat Svobodovi. Ten ale peníze před Svobodou utajil a místo na konto, odkud by je strana mohla okamžitě vybrat a použít na zaplacení strádajícího aparátu, nasměroval Šlouf po dohodě s Volfovou výhybku na konto nadace Růže. Jde o podnik zcela nezávislý na sociální demokracii, kde sedí v představenstvu právě Šlouf s Volfovou. Peníze byly uloženy na termínovaný vklad - sedm milionů s půlroční výpovědní lhůtou, milion s jednoměsíční výpovědní lhůtou.

Po měsíci se ozval novinovou četbou rozladěný Kuča a divil se, proč tisk neustále píše o finanční krizi ČSSD, když přece poslal do Lidového domu osm milionů. Tehdy se o penězích poprvé dozvěděl Svoboda, po krátkém pátrání uložený obnos objevil a získal od nadace zpět.

 

Hlavně se nezviditelnit

 

Koncem června si Ivo Svoboda na Šloufa s Volfovou postěžoval před nejužším vedením ČSSD - politickým grémiem, jehož členy jsou předseda, místopředsedové a šéfové parlamentních klubů. Ke kritice se připojil i tentokrát šéf poslaneckého klubu Gross. "Peníze skončily na účtu, který nemá se sociální demokracií nic společného," vysvětluje Gross své důvody. Při praní špinavého stranického prádla se však mnoho věcí neobjasnilo. Podle Petry Buzkové, účastnice většiny důležitých jednání a místopředsedkyně ČSSD, vysvětlili Volfová se Šloufem na červnové schůzi svůj postup pouze tím, že nemohli Svobodu sehnat. Zřejmě se ale příliš nenamáhali: Šlouf má totiž kancelář jen o patro a Volfová o dvě patra níž než Svoboda.

Ani dnes nejsou oba provinilci ochotni objasnit, proč sáhli k tak nesmyslnému tahu, na který se dříve či později muselo přijít. "Nebudu to komentovat," říká Volfová. "Nejsem typ člověka, který se zviditelňuje přes noviny." Vyjadřovat se odmítá i Šlouf. Také Svoboda se odvolává na stranickou loajalitu: "Nic k tomu neřeknu, veřejné propírání finančního zákulisí sociální demokracii pouze poškozuje." Podle prostého rozumu mohou existovat dvě vysvětlení. Buď chtěli Volfová se Šloufem získat z úroků za Kučovy miliony zdroje pro svou nadaci Růže, anebo prostě pokračovali - dokud ještě měli k nějakým penězům přístup - ve svých starých chybách a neprůhledném vedení účtů.

 

Schopný člověk

 

Svoboda a místopředsedové získali kontrolu nad stranickými financemi a minulý týden už šlo jen o potrestání Šloufa s Volfovou. Jana Volfová přišla přes přímluvu Miloše Zemana o placené místo v aparátu, hned vzápětí ale byla zvolena do předsednictva ČSSD. "Záležitost kolem Kučových peněz jsme projednávali v grémiu jako důvěrnou a lidé, kteří volí předsednictvo, o ní nevěděli," vysvětluje překvapivou volbu Petra Buzková.

Ještě lépe dopadl Šlouf, který byl před týdnem zvolen organizačním šéfem volební kampaně pro rok 1998. Po Zemanově intervenci hlasovalo ve čtyřiadvacetičlenném předsednictvu pro Šloufa čtrnáct lidí. Předseda ČSSD totiž představil svého chráněnce jako schopného člověka, který vymyslel populární Zemák. Zeman dokázal zvládnout i námitky místopředsedů Svobody a Špidly, že Šlouf uložil k ledu peníze, které ČSSD v tu chvíli životně potřebovala - Šlouf se prý podílel na shánění peněz pro stranu a zaslouží si tedy naopak podporu. Ti, kteří se k Zemanovi přidali, se aférou s nadací Růže příliš nezabývali. "Neznám pohnutky, proč to pan Šlouf udělal," říká jeden z nich, šéf senátorského klubu Zdeněk Vojíř. "Pan Šlouf je ale schopný člověk a nikdo jiný to tak neumí. A vedení ho dokáže uřídit. Teď to dokázalo, když přišlo na těch osm milionů." Obdobně hovoří i Jan Kavan: "Nebyly předloženy důkazy, že šlo o zlý úmysl poškodit stranu."

Poslední události potvrdily již známý styl sociální demokracie: za chyby se udílí odměna. Kromě Havlíčka, který usedl do křesla místopředsedy Senátu, si stačí vzpomenout na známou podsedickou facku před dvěma lety. Tehdy jednomu z aktérů, Václavu Grulichovi, odhlasoval ústřední výbor nedůvěru, o několik minut později ho ale stejní lidé potvrdili na místě místopředsedy.