Témata - archiv
hlavicka.GIF (1780 bytes)

Téma:   reforma státní správy

Do voleb 2002 bude sněmovna projednávat mimo jiné také zákon s státní službě a další zákony nutné k dokončení reformy státní správy. Budou tyto základní zákony státní správy v předvolebním období schváleny ve spěchu, pod tlakem blížících se voleb a budou nakonec proto také nekvalitní?

  náš komentář k reformě státní správy  nazor.jpg (809 bytes) 

 

Záměr
Skutečnost 2002
Blíže k občanovi 194 pověřených obcí nebo 75 původních okresů ? Zbytečné kompetence na krajích ?
Efektivní státní správa ! Rozhádaná zastupitelstva složená ze zástupců politických stran ? Státní správa versus samospráva.
Levná státní správa ! 15 000 staronových úředníků v krajích  plus  x tisíc v pověřených obcích nebo původních okresech ? Slučování nebo zeštíhlení ministerstev ?
Profesionální úředník ! Po každých volbách se vymění všichni důležití ůředníci ? Mají dostat už teď definitivu ?
Potlačení korupce ! Špatně placený, málo školený ...  ? Proč stále nemáme správní soudy ?

"Řada obcí je zaskočena. Zatímco lidé v nich už připravují otevření nových správních úřadů, poslanci v Praze odhlasovali, že nic takového nebude. Podle vlády by měly pravomoci dosavadních okresních úřadů přejít na téměř 200 obcí s rozšířenou působností. Mělo k tomu dojít na konci roku, kdy měly okresní úřady zaniknout. Sněmovní regionální výbor to však nyní odmítl a navrhl místo toho převod pravomocí pouze na 77 současných okresních měst. To způsobilo pozdvižení mezi starosty. Řada starostů se shoduje, že pokud návrh projde, ztratí celá reforma veřejné správy význam, protože se úředníci k lidem nijak nepřiblíží. Zdoj:  MF DNES (iš,das,rep) 1.3.2002

Sněmovna schválila služební zákon pro úředníky.
"Čeští poslanci dnes schválili nový služební zákon, který má vytvořit podmínky pro práci zhruba osmdesáti tisíc státních úředníků.
   ... podle zákona bude úředník skládat slib věrnosti státu a bude povinen absolvovat pravidelná hodnocení. Zákon úředníkům neumožní vedlejší pracovní aktivity. Úředníci budou mít o jeden týden delší dovolenou než ostatní občané a při propuštění dostanou pětiměsíční odstupné. Zákon, který má platit od počátku roku 2004, nezavádí definitivu."   12.3.2002 BBC

Sněmovna schválila návrh 194 pověřených obcí.   20.3. 2002

Aktuálně: Vladimír Hučín byl po takřka roční vyšetřovací vazbě propuštěn z vězení a bude nadále vyšetřován na svobodě. Toto rozhodnutí soudu považujeme za správné a očekáváme, že vlastní soudní projednávání bude dokončeno bez průtahů.