Témata - archiv
hlavicka.GIF (1780 bytes)

Téma:    otevření archivů ÚV KSČ a StB.

Kavan Kolik existuje svazků StB ?
"Založených osobních svazků bylo asi 600 tisíc. Dochovalo se 60 tisíc," říká Václav Slejška, vedoucí archivního pracoviště v Pardubicích, kde je možno do svazků StB nahlédnout.

Kdo může pracovat se svazky ?
"Se svazky mohou pracovat výhradně lidé, kteří neměli žádné vazby na totalitní režim. To znamená: žádné členství v KSČ, čistý trestní rejstřík, žádný zápis v archivu rozvědky či kontrarozvědky StB, ani čárku v kriminálním archivu tehdejší Veřejné bezpečnosti a v archivu soudů," říká Slejška.

Kdo si může svazky prohlédnout ?

Každý si nyní může zjistit, co to bylo za člověka, který třeba ovlivnil jeho celý život. Může se dozvědět, že k udávání byl donucen, nebo že škodil a donášení bylo jeho denním chlebem," říká Slejška.

Co mohou svazky StB skrývat ?
Byl to jeden z nejotřesnějších případů českých moderních dějin. Komunistické Československo neváhalo spolupracovat s nacistickým zabijákem Maxem Rostockem, jenž se podílel na likvidaci Lidic. Právě nyní vychází vůbec první odborná studie o Rostockovi, kterou zpracovalo dokumentační oddělení Úřadu dokumentace a vyšetřování zločinů komunismu".     

[uvedené citace jsou z MF Dnes, obrázek - obal z knihy KATO Příběh opravdového člověka, Přemysla Vachalovského, Johna Boka]

Doplňkové informace k tématu : Konfederace politických vězňů.