Téma:   korupce
Korupce aneb ryba smrdí od hlavy  doplneno.gif (900 bytes)

slunicko2.GIF (137 bytes)slunicko2.GIF (137 bytes)slunicko2.GIF (137 bytes)   zvyšují  korupci slunicko2.GIF (137 bytes)slunicko2.GIF (137 bytes)slunicko2.GIF (137 bytes) slunicko.GIF (97 bytes)slunicko.GIF (97 bytes)slunicko.GIF (97 bytes) snižují korupci slunicko.GIF (97 bytes)slunicko.GIF (97 bytes)slunicko.GIF (97 bytes)
špatný osobní příklad vedení státu [1] svoboda projevu, dodržování lidských práv
politické zákulisní dohody [2] silné veřejné mínění
propojení politiky a podnikání [3] zveřejňování případů korupce v médiích
(politické) tlaky na soudce a policii uznávané regulační a kontrolní instituce
tolerování střetu zájmů  [4] nezávislá, pracovitá  justice a policie
špatně placení úředníci úcta k zákonu a právu

Hana Marvanová, předsedkuně US-DEU: "Akce čisté ruce a ten záměr stíhat bankovní podvody je od sociální demokracie, který tady byl původně, tak selhal nebo skončil na tom, že ČSSD je spojena s ODS, která nemá zájem na stíhání bankovních podvodů, protože málo platné, dobře to víme, že ODS bylo minimálně přátelskými vazbami spojeno s vedením tehdy polostátních bank, s panem Salzmanem a s dalšími. Já se prostě domnívám, že se ty věci nešetří, protože na tom není zájem šetřit, a protože by se to týkalo příliš mnoha vlivných lidí, kteří mají vlivné lidi ve vedení sněmovny a dále, proto si nepřeji, aby pokračovala opoziční smlouva po volbách." 16.4.2002 v Interview BBC s Václavem Moravcem.

Lubomír Volejník, NKÚ: „Pro potírání korupce stačí vylepšit současnou legislativu, zrychlit a zjednodušit vyřizování žádostí na úřadech, umožnit oficiálně rychlejší služby za příplatek, oddělit zadavatele veřejné zakázky od toho, kdo ji vyřizuje (samostatný úřad), zvláště u velkých zakázek.“ Zdroj: volně citováno z BBC.

[1] Václav Klaus, předseda ODS: "Neznám žádné špinavé peníze." - četná veřejná vyjádření začátkem devadesátých let. [2] "opoziční" smlouva   [3] kuponová privatizace, tajná konta a sponzorování politických stran atd. [4] podnikání manželek a příbuzných politiků

článek o korupci z Respektu, který vyvolal ostrý útok vlády     Mezinárodní obchodní komora o korupci

Váš názor:

korupce.GIF (2678 bytes) Anketa proběhla 17.4-6.5.2002