Témata - archiv
hlavicka.GIF (1780 bytes)

Téma:   demokracie a její mechanismus.

peníze za hlasy ve volbách 1998Je smutné sledovat, jak malý pokrok udělala vládnoucí politická elita v umění dobře vyřizovat státní záležitosti a  nezištně se starat o věci veřejné. Největší političtí rivalové uzavírají  kartelové dohody a opozice není schopná z takové situace těžit. Většina českých médií informuje málo razantně, povrchně nebo některé dokonce servilně politikům posluhují. Výsledkem toho všeho je, že volič nemá šanci pochopit důležité souvislosti ani neodhadne kolik a čím jsou jeho zájmy ohrožené. Za takového stavu věcí se není možné divit, že mnoho lidí politikům nadává a nemá důvod přijít volit.
    Všimněme si například loňského pokusu o změnu Ústavy, která proběhla za malého zájmu médií a tím také veřejnosti. Přitom nešlo a nejde o nic menšího, než o dobře promyšlený pokus, jak po tolika letech diktatury, omezit znovu nabytou svobodu a oklestit polistopadový demokratický systém. Taková vyhlídka mě osobně neláká asi stejně jako mnoho jiných lidí, kteří se snaží, aby k takovému vývoji nemohlo dojít. Zařazení tohoto tématu proto chápejte jako náš malý příspěvek v zápase k obraně práv a svobod získaných po roce 1989. [V Praze 9.prosince 2001]

obr1.GIF (35977 bytes)

Interaktivní verze diagramu

komentář ČP   O změnách Ústavy a politické moci

Za půl roku se budou konat volby a Česká republika ještě neví, jakým způsobem bude volit. Proč k tomu došlo a co to vlastně znamená? Celá tato historie začala před několika lety, kdy ještě vládla menšinová ODS se svými partnery a ČSSD jim to umožnila. Odměnou za to, jí byly nejvyšší funkce v parlamentu. Už tehdy nejbystřejší politici  pochopili, jak snadno se lze o funkce dělit. Jejich úvaha je celkem jednoduchá. pokračování

Dobrá zpráva nejen pro voliče : 13.12.2001 20:10 (SEČ)  Česká redakce BBC   "Česká Poslanecká sněmovna schválila po půlročním projednávání vládní návrh novely zákona o parlamentních volbách."

Komentář České politiky k poslednímu návrhu volebního zákona:
Většina změn navržených ODS / ČSSD , které zrušil Ústavní soud podle stížnosti  prezidenta, už není v posledním návrhu volebního zákona obsažena, protože by nebyla schválena senátem, ovládaným opozicí).  slunicko.GIF (97 bytes)

Například :