Témata - archiv
hlavicka.GIF (1780 bytes)

K věci:      komentář - Benešovy dekrety

Ministryně zahraničí Rakouska požaduje naše prohlášení, že Benešovy dekrety byly bezprávím. Máme to udělat?
nazor.jpg (809 bytes)   Ano. Jednak jsme to ještě nikdy pořádně nahlas neřekli. Je to slušné a navíc nás takové prohlášení neohrožuje ani neponižuje.

Sudetští Němci požadují symbolické odškodnění. Máme o tom uvažovat?
nazor.jpg (809 bytes) O symbolickém odškodnění ano. Podívejme se na příklad Německa a Rakouska s odškodněním totálně nasazených. Sudetští Němci byli sice byli odškodněni německým státem, ale jsou v podobné situaci jako českoslovenští občané odvlečení do SSSR. Dosud jsou odškodněni jen mateřským státem. Vodítkem k provedení takového odškodnění může být způsob vytvoření a využití česko-německého Fondu  budoucnosti.

Máme postupovat rychle?
nazor.jpg (809 bytes)  Raději ano, ale až po volbách. Již teď hrozí individuální žaloby jednotlivců v ČR a k nim se mohou připojit i žaloby zahraniční (USA). Podobně jako Německo i Rakousko nakonec muselo vyřešit dškodnění nuceně nasazených, Švýcarské banky navrácení židovského majetku apod.

Máme se o vyrovnání se sudetskými Němci pokusit?
Ano, pokud chceme být Evropané 21. století, kteří se dobře cití v Evropské Unii.

Fakta:  Divoký odsun - několik měsíců po válce, desetitisíce zabitých, páchání krutostí na Němcích. doplneno.gif (900 bytes)
Organizovaný odsun - asi 2 miliony osob, proveden civilizovaným způsobem.
200 tisíc specialistů a odborníků muselo rok pracovat z hospodářských důvodů v pohraničí, potom se mohli rozhodnout, jestli odejdou z Československa. Většina dobrovolně odešla podobně jako odešla větší část antifašistů.
Právní rámec: v roce 1945 byli Němci a Maďaři zbaveni občanství, občanských svobod a majetku.
V roce 1953 proběhla restituce majetku těch, kteří zůstali. Pokud o něj požádali, byl jim vrácen. V témže roce získali občané německé národnosti zpět československé státní občanství.
Odsunuté Němce odškodnily vláda Německa a Rakouska na základě mezinárodních smluv s Československem a vzájemné kompenzaci reparací a zabaveného majetku.