Madeleine K. Albrightová

    Narodila se v Československu, 15.5.1931, v rodině českého diplomata, která uprchla před nacisty a v roce 1948 emigrovala do USA. Za svobodna Marie Jana Korbelová. Vystudovala politické vědy. Studovala také na ruském institutu Columbia University, kde zíakala doktorát. Působila jako profesorka na univerzitě v Georgtownu. Je vynikajícím řečníkem.
   Madeleine Albrightová je dlouholetou členkou demokratické strany. Působila ve předvolebním týmu kandidáta na prezidenta Michaela Dukakise. Poté se stala členkou Kabinetu prezidenta Clintona a Národní bezpečnostní rady Bílého domu. Od roku 1993 byla velvyslankyní Spojených států amerických v OSN.
   V roce 1997 byla jmenována do funkce ministryně zahraničních věcí Spojených států jako první žena v historii USA. Během jejího funkčního období, byla Česká republika, Polsko a Maďarsko přijaty do NATO. 
   Po roce 1989 navštívila několikrát Českou republiku, kterou má ráda. V květnu 1995 odhalila v Plzni pomník Díky, Ameriko a zůčastnila se oslav u příležitosti 50. výročí konce 2. světové války.
   Přátelí se s Václavem Havlem, Hilllary Clintonovou, Zbygniewem Brzezinsky. V roce 1997 jí udělil prezident republiky Václav Havel Řád bílého lva I. třídy.

Madeleine K. Albrightová   zvětšit

foto: © Tomáš Novák