Korupce

aneb ryba smrdí od hlavy

    Léta už o korupci mluvíme. Většině z nás se nelíbí. Ministr vnitra se nás snaží přesvědčit, že na ní našel dobrý lék. Bude ty nehodné úředníky provokovat. A ty co se chytí,  vyhodí z práce nebo je zavře do vězení. Ale každý týden se takový většinou mizerně placený řadový úředník dočte v novinách o pohádkovém jmění některého pana ministra, poslance, senátora, náměstka a poradce. Někteří tito pánové nemají uspokojivé vysvětlení, kde ke svému bohatství tak rychle přišli! Co si má o takovém počínání svých nadřízených úředník myslet? Má se podle nich snad také řídit?
    Zdaleka totiž nejde jen o drobnou korupci, se kterou je hrdinně připraven bojovat ministr vnitra. Ostatně právě jen s takovou kontrolou navrhované provokace počítají. Mnohem závažnější důsledky má korupce na vyšších místech veřejné správy. Praxe sama je toho dokladem.
   Dodnes nebyl vyšetřen korupční skandál financování tajného konta ODS. Podobně nedošetřené zůstávají stamiliardové podvody v bankách a podnicích, které budou už za několik let promlčeny. Vlastníci ukradených peněz už nebudou potrestáni? Všechny tyto dluhy přesunula vláda ČSSD do Konsolidační agentury, kde si je mohou bývalí majitelé za zlomek původní hodnoty nakoupit. Myslíte, že to udělají nebo je tam beze strachu nechají ležet, ať to stát zaplatí. Určitě vědí, že nad prodejem jejich dluhů „bdí“ dozorčí rada složená z poslanců oposmlouvy.
    Řada veřejných činitelů nepřiznává své vedlejší příjmy, přesto že je to jejich povinností. Řada funkcionářů protlačuje léta své příbuzné a známé do správních rad státních podniků, o které tito lidé pečují. Podobným hitem mezi velkokorupčníky jsou státní zakázky. Podle nejasných pravidel hodnotí veřejné soutěže a vybírají si určité
ho zájemce. Za všechny příklady z poslední doby jmenujme výběrové řízení na dodavatele stavby dálnice do Ostravy, dodávku stíhaček nebo určení vymahače ruského dluhu. Vytvořené praxi se musejí přizpůsobovat i dodavatelé státní správy. Tím se korupce přenáší do soukromé sféry, která bývá obecně vzato proti korupci více imunní.
    Paradoxní je, že korupce přetrvává, přestože často víme jak jí míníme čelit. Největší potíž je v tom, že do potírání korupce politikům ani úředníkům nechce. V horším případě jsou ještě odhodláni změny obcházet nebo je alespoň brzdit. Odstrašujícím příkladem byly letité podvody s topnými oleji, přestože nápravné opatření bylo nakonec velmi účinné a prosté. Dokud jsou totiž skupiny žijící z korupce v převaze, jen těžko se může situace změnit.
    Jakou máme naději? V případě jednotlivců podezřelých z korupce se situace pomalu zlepšuje. Příkladem může být aféra s pronájmem Českého domu v Moskvě. Nevyzněla do ztracena především zásluhou tisku. Právě s pomocí šikovných novinářů se veřejnost postupně utvrzuje v názoru, že i pro nejvyšší zástupce veřejné správy existují stejná kriteria, jaká platí pro řadové úředníky.
   Korupce na vysokých místech už dlouhou dobu lidem vadí. Proto také dosáhla  ČSSD volebního úspěchu po oznámení akce „čisté“ ruce. Výsledné fiasko už všichni známe. Poslanci ODS dali po volbách předost postům, před prací skutečné opozice. K tomu jim posloužila nová oposmluvní taktika. Zdá se, že i někteří členové bývalé koalice podlehli předčasně mámení moci. V předvolebním finiši dali předost vlastní zájmům před jednotným nástupem opozice a před zraky překvapené veřejnosti se nechali zkorumpovat vidinou lepší pozice v příští vládě. To už je ale spíše příklad korupce politické. Jejím výsledkem je v našich podmínkách snaha nemalé části poslanců, nechat si zcela volné ruce - v chystané povolební  dohodě, ve změnách Ústavy a v neposlední řadě i výběru svého vlastního kandidáta na  příštího prezidenta.
     Ani to ale nakonec českým politikům nepomůže. Potírání korupce se stalo předním tématem a citlivost voliče na něj spíše poroste. Však se už o tom v senátních volbách mnozí politikové na vlastní kůži přesvědčili. Jednoho dne dojde řada i na současné partaje. Nakonec také jim vyroste opozice. Nám voličům je už dávno jasné, že ryba smrdí od hlavy.

24.4.2002 (lid)