Stanovisko České politiky k situaci v ČT.

   Bývalý ředitel České televize byl odvolán bez jasného odůvodnění. Není velkým tajemstvím, že hlavním důvodem jeho odvolání byla snaha nepodvolit se příkazům stran “opoziční” smlouvy a jeho nedávný pokus objasnit podezřelé kontakty ředitele brněnské redakce se stranickými funkcionáři.
   Nynější ředitel ČT je po několika dnech přerušování televizního vysílání, podle mínění Rady ČT, stále tím správným manažerem. Představme si, jak by Rada ČT reagovala na podobné chování předcházejících ředitelů? Nejdříve pět dnů chování nového ředitele toleruje a potom mu o další dny prodlouží termín, dokdy má "závady" odstranit! To jasně dokazuje, že Rada ČT není nezávislým orgánem a sama zákon porušuje.
   Také členové Rady pro rozhlasové a televizní vysílání neplní zákonem předepsanou funkci. Vzpomeňme si, jak proběhlo převzetí vysílání v televizi NOVA, jejím spoluvlastníkem a současným ředitelem Železným. Kvůli tomu bylo zahájeno mezinárodní arbitrážním řízení. Jeho výsledek možná brzy zaplatíme všichni.
   Těžko lze také čekat, že politické vedení ČSSD a ODS delegující členy Rady, v relativně vzdálené době od příštích voleb změní své chování a bude na svém postoji k událostem v ČT něco zásadního měnit.
   To ale znamená, že definitivní tečku za chaosem v České televizi může udělat až volič svým rozhodnutím nevolit v roce 2002 strany “opoziční” smlouvy! Do té doby musí redaktoři ČT, známé osobnosti i veřejnost napnout svoje síly a vydržet ještě mnohé ústrky hrubé politické síly.
   Veřejnost hlavně nesmí zapomenout na dnešní chování politiků, až ji budou znovu nestydatě obelhávat svými předvolebními sliby!  29.12.2000  , (ld)