České vysílání BBC skončí.

 

Po šedesáti šesti letech bylo na konci roku 2005 ukončeno české vysílání BBC. Pravidelně jsem tuto rozhlasovou stanici poslouchal v posledních deseti letech při cestách do práce a z práce. Nejdříve mi vysílání sloužilo jako zdroj zpravodajských informací a trénoval jsem si při něm náslech angličtiny, protože vysílání v češtině bylo poměrně krátké a během cesty šlo stihnout obojí. Postupně jak se české vysílání rozšiřovalo, angličtiny ubývalo. To mi ale nevadilo, protože bylo kvalitní. Nadprůměrné domácí zpravodajství, pohled na světové dění, zajímavé analýzy, propracovaná interview, přehledy českého, britského a evropského tisku, ale také užitečné pětiminutovky angličtiny a tematické sobotní pořady.

Nyní české vysílání končí. Po útocích v Londýně, přišlo pro nás asi překvapivé, ale vlastně logické rozhodnutí BBC, soustředit prostředky na arabské vysílání. Střední Evropa, a s ní i Česká republika, je naštěstí z nejhoršího venku a přednost dostaly nové  závažnější úkoly.

Přestože se nezdařil pokus o záchranu české redakce, její příkladná práce se úplně neztratí, protože zvednula laťku na českém mediálním trhu.Tím se natrvalo zapsala do české novinářské historie.

Ještě několik posledních dnů si vychutnám českou zpravodajskou pětiminutovku z Prahy. Až se i ta odmlčí, budu si při anglickém vysílání opět cvičit náslech angličtiny a v duchu děkovat Pánubohu, že už není českého vysílání tolik zapotřebí, jako tomu bylo za války, během  komunistického teroru v padesátých letech  nebo za „normalizace“, kterou si už pamatuji.

Jsem zvědavý, kde všude se moji oblíbení redaktoři z BBC vynoří … Pánové a dámy z BBC, děkujeme. (lid) 18.1.2006