Stanislav Gross nepochopil rozdíl mezi odpovědností, důvěrou, omluvou a nápravou.

 

Aféra ministerského předsedy mě už opravdu znechucuje. Nevím jestli mi na ní vadí víc její hloupost, zištnost nebo její drzost.

Hloupost proto, že mám vážné pochybnosti, jestli Stanislav Gross (který tak krkolomným způsobem obhajuje původ svých peněž) může vládnout celé zemi a řešit každodenní o hodně složitější problémy. Nejde však jen o to. Také pokračování sotva započatých mírných reforem je ohrožené. Zahraničí bedlivě sleduje, jestli nebude chtít sociální demokracie vládnout s extrémní KSČM, která by nám to pěkně zavařila nejen na mezinárodní scéně.

Zištnost proto, že nejde o miliony, ale o miliardy, o kterých vláda rozhoduje. Příkladem může být listopadový prodej státního podílu v OKD realizovaný Fondem národního majetku, za který státní pokladna utržila jen 4,1 miliardy (konkurence nabídla 9 miliard).  Nový majitel  Karbon Invest Viktora Koláčka jí obratem prodal (bez vědomí státu) kyperské společnosti Zdeňka Bakaly za 11 miliard. Tržní odhad státního podílu v OKD přitom ale činil až 18 miliard). Kde je tedy ztratilo až 14 miliard! Je snad státní pokladna přeplněná?  Podivné jsou i další souvislosti tohoto případu. Nedlouho před prodejem, policie teatrálně zatkla právě Koláčka, ale vláda mu podnik nakonec stejně prodala. Navíc vládě evidentně nevadí, že podnik nový majitel obratem prodal za dvojnásobek (smlouva v případě prodeje jiné firmě umožňuje vládě od prodeje odstoupit, kabinet o tom ale neuvažuje!).

Stejná vláda vedená nedůvěryhodným premiérem Grossem bude zanedlouho rozhodovat o dalších zhruba 70 miliardách (prodej Českého Telecomu). Jaká asi může být z takového prodeje provize? Že by to byl ten hlavní důvod, proč musí ministerský předseda za každou cenu zůstat na místě? Takové podezření je velmi vážné. Kolik toho do konce svého vládního období hodlá vláda ještě prodat a kolik na tom proděláme? Za stávající politické situace je už neúnosné, aby vláda vedená Grossem vybrala kupce. Státní podíl musí prodat na burze nebo zastavit prodej!

Drzostí nazývám výroky premiéra o tom, že mu kampaň rozpoutaná v médiích pomůže zvýšit cenu jeho investice do projektu s nemovitostmi. To je opravdu neslýchané!  Člověk, který čelí tak závažnému podezření o nečistém původu svých peněz se ještě holedbá tak neuvěřitelným způsobem.  Podobně neskutečné jsou formulace rádobyomluv. Groteska odvysílaná v přímém televizním přenosu hlavní zpravodajské relace, neměla daleko k proslavené nahrávce projevu generálního tajemníka ÚV KSČ Jakeše, filozofujícím o kůlu v plotě.

Sociální demokracie s předsedou Grossem v čele riskuje své dosavadní vedoucí postavení na levici. Místo slíbeného obratu klesající popularity vládnoucí strany (a tím zdůvodněného odstranění Vladimíra Špidly) skončily pro ČSSD vedenou Grossem dvoje poslední volby velkým fiaskem. Po krátké době k nim navíc přibyl tento vleklý skandál s majetkem. Čestným východiskem z  maléru tohoto rozměru může být jedině rezignace a výměna premiéra nebo rozhodnutí o konání předčasných voleb. Vládní spolupráce s KSČM není schůdnou variantou. Byla by  vysloveným hazardem na úkor celé země. Co všechno je v sázce kvůli jedinému muži, který se zuby nehty drží ve svém křesle? Jaká bude konečná cena, kterou za tuto  nezkrotnou osobní touhu všichni zaplatíme?  (lid)  5.3.2005