Výsledky prvních voleb do evropského parlamentu. 

Nižší účast voličů v nových zemích EU názorně ukázala, že mezi nováčky z východní Evropy a stávajícími zeměmi, existují poměrně velké rozdíly. Stará hranice jako by stále byla na mapě Evropy viditelná (a po nějakou dobu ještě asi bude). Nové země si slibují od členství v bohatém klubu rychlejší ekonomický rozvoj s využitím společných fondů a dotací. Uvidíme jak velký bude rozdíl v praktických  záležitostech , které vyžadují spoustu znalostí a práce (projekty, spolufinancování, řízení atd.) Jak můžeme vidět na příkladu těch, kteří vstoupili už dávno před námi, ne všechny členské země stejně úspěšně využily svoje šance.

Na výsledek samotných voleb lze nahlížet z mnoha úhlů. V nedávném referendu o vstupu do EU voliči jednoznačně souhlasili s naším vstupem, ale v následujících volbách do evropského  parlamentu podpořili strany, které se dlouhodobě prezentovaly euroskeptickými názory (část ODS) nebo názory zcela protievropskými (komunisté). Zajímavé také je, že na druhém místě nejsou komunisté, ale v součtu nezávislí kandidáti. Volební příspěvek získaly také tři neparlamentní uskupení. Dostaly velké povzbuzení od voličů k další činnosti a malý příspěvek od státu. Nástup neparlamentních stran na českou politickou scénu pokračuje.  Pozitivní také je, že mnoho podivných kandidátů neuspělo. V jejich čele stojí pirát z Prahy Viktor Kožený. Zajímavý je také úkaz Vladimíra Železného, který přestože čelí několika závažným obviněním u českých soudů, dostal od voličů podruhé potřebný počet hlasů. Ukazuje se síla jeho osobnosti nebo síla mediální známosti?  Má tak už dvojitou imunitu a vysmívá se spravedlnosti.

Zajímavá je také povolební reakce politiků, kteří využívají evropské volby k pokusům o změnu rozložení sil v české politice. ODS by ráda vyvolala předčasné volby, ale nemá reálného silného spojence. Komunisté si jako vždy vaří vlastní polívku a machiavelisticky posilují vlastní pozice. Jejich předák Ranzdorf po volbách jasně řekl, že spolupráce komunistů se Špidlou v čele vlády není možná. Komunisté mají sloní paměť a nikdy svým protivníkům neodpouštějí! Dobře si pamatují, že to byl právě Špidla, kdo rozhodně čelil tlaku zemanovců na zrušení závěrů Bohumínského sjezdu, který zakázal ČSSD spolupráci s proradnými komunisty.

Špidla je historik a ze školy si na rozdíl od některých svých kolegů dobře pamatuje, kdo a jak zlikvidoval v roce 1948 sociální demokracii. Byli to především zrádci ve vlastních řadách, kteří přispěli k zániku sociální demokracie a dopomohli komunistům k moci. Komunisté dovedou být neuvěřitelně trpěliví. Za první republiky čekali dvacet pět let, než mohli demokracii i tisícům svých odpůrců zakroutit krkem. Následně pošlapali svobodu, lidskou důstojnost a rozložili hospodářství. Pohrávat si s myšlenkou, že máme zkultivované soudruhy připravené k odpovědnému vládnutí jen proto, že je jejich skalní příznivci poslali jako naše zástupce do parlamentu Evropské unie, je stále krajně nebezpečné.  (lid)  14.6.2004