Komunistické volební úspěchy

Mnozí si lámou hlavy, proč komunisté posilují v každých dalších volbách. Jiní jejich volební úspěchy bagatelizují. Před každými volbami se všichni ale navzájem ujišťují, že už komunisté více hlasů nedostanou. Starý vtip, který popisoval zbytky komunistů žijících v Tatrách, se nenaplnil. Proč?

Většina komentátorů popisuje nárůst hlasů komunistů jako hlasy protestní. Nejprve to měly být hlasy Sládkových republikánů, poté hlasy nespokojenců zlákaných Milošem Zemanem. V posledních volbách do Evropského parlamentu ale toto vysvětlení nefunguje a nebude fungovat.

Největším přínosem pro postup komunistů je stále rostoucí nezaměstnanost a velká nesamostatnost v myšleni i rozhodování (vypěstovaná za socialismu), která udržuje velké procento chudých lidí v přesvědčení, že se o jejich blaho stát postará. Vznikají také velké sociální rozdíly, na které nejsou lidé zvyklí. Mnohé skupiny obyvatelstva (horníci, dělnické profese, Romové apod.) mohou mít pocit, že ztratily původní lepší postavení. Nic na jejich pocitu nemění ani nové možnosti ani svoboda v jejich rozhodování, protože jí nemohou z mnoha důvodů využít.

Čeští poslanci a senátoři s příjmy mnohonásobně převyšujícími životní minimum, nemají cit pro hmotný nedostatek. Když tři z nich zkoušeli měsíc žít za životní minimum, museli přiznat, že to nesvedou. A jaké mají pocity lidé, kteří takhle živoří už mnoho let. Jaký div, že podléhají slibům populistů. Jistě může řada pravicových oponentů namítnout, že se má každý pořádně starat, aby neměl nouzi. Ale to samotný problém nezmění. 

Lidé kteří jsou v těžké finanční situaci, chtějí vidět nějakou naději. Proto jsou chudší lidé dobrými klienty sázkových kanceláří. Sázka na komunisty je nadějí právě z těchto kategorií. Stejně jako devadesát devět procent lidí nevyhraje peníze, tak jejich situaci nevyřeší komunisté. Naděje ale plní populistické preference spolehlivě.

Tito lidé většinou nechápou, že nekompetentní komunistické řízení jejich situaci nezlepší a věří jednoduchým populistickým řečem. KSČM o sobě tvrdí, že se nepodílí na vládě. Komunisté ale už přece dávno vládnou na radnicích. Jeďte se podívat třeba na sever Čech, kde mají nejlepší  volební výsledky, a žádný komunisty slibovaný ráj nespatříte!

Komunisté bojkotují řadu potřebných zákonů a brzdí privatizaci a demonopolizaci. Jejich ekonomické vize jsou katastrofální. Jestliže socialistická vláda rozhazuje hrstmi naše společné peníze, komunisté to budou dělat lopatami. Navíc budou prosazovat nesmysly, které budou brzdit již tak pomalu rostoucí hospodářství. Peněž pro chudé bude ještě méně než doposud.

27.6.2004 (lid)