Klausofóbie ODS a stagnace pravice

ODS má v současnosti zdaleka největší preference ze všech politických stran, ale stejně jsou menší, než je dnešní součet hlasů stran levicových. Nejsilnější strana je tak odkázaná na rozhodnutí  někoho jiného už druhé volební období po sobě. Pokud něco neudělá, bude jí opět hrozit práce v opozici. Proč je česká pravice tak „slabá“?

V roce 1997 se pravice rozštěpila (po skandálu s tajným financováním ODS) v období  předsednictví tehdy už letitého předsedy Václava Klause. Přestože  pravice dostala v předminulých volbách (1998) v součtu více hlasů než levice, nebyla schopná (kvůli osobní nevraživosti jejich představitelů) vytvořit vládu. Václav Klaus nenáviděl politického odrodilce Jana Rumla a ke spolupráci pravicových stran nedošlo. Raději volil opozičně-smluvní spolupráci s levicovou ČSSD, než by se domluvil se svými bývalými stranickými oponenty. Také tím poškodil na delší dobu důvěryhodnost pravice, které voliči v součtu dali nejvíce hlasů.

Václav Klaus nevyhrál ani v dalších volbách v roce 2002. Po nich se zdálo, že jeho politická kariéra je už sečtená. Jeho věrní se od něm začali houfně odvracet a strana ho začala považovat za břímě. Vypadalo to, že poslední z trojice Havel-Klaus-Zeman rovněž odejde z nejvyšší funkce. Václav Klaus ale nehodlal odejít bez boje a strana to pochopila. Stal se prezidentem díky svojí vytrvalosti, náhodě i osobní ochotě použít hlasy komunistů,  proti kterým celou dobu pravicově mobilizoval.

Pro ODS se prezidentství bývalého předsedy zdálo být ohromě výhodné. Dostat svého kandidáta na Hrad udělalo na veřejnost příznivý dojem a pro ODS bylo po prohraných volbách otázkou znovunalezené prestiže. Naopak Vladimír Špidla ztrácel politické body i pozici ve vlastní straně právě kvůli prezidentské volbě. Po evropských volbách, kdy už se ČSSD zdála být na půl pohřbená, došlo v ČSSD ke krátké vzpoře a k výměně politické generace. Situace, která byla až doposud pro ODS ohromně výhodná se od té doby začíná měnit. ČSSD se odrazila od dna voličských preferencí také kvůli změně jejího vedení.

Zatímco do vnitřního vývoje ODS nadále zasahuje úspěšný expředseda hradní výšin, v ČSSD je situace opačná (bývalý předseda je v Bruselu a jeho předchůdce Miloš Zeman na Vysočině). Václav Klaus nemá rád současného předsedu ODS Mirka Topolánka a činnost strany stále zákulisně ovlivňuje. Také nemá rád lídra jiného pravicového uskupení (Evropských demokratů) Jana Kasla. Václav Klaus zkrátka nemá rád hlavně ty, kteří k němu nejsou úplně loajální. Tímto hlavním kritériem negativně a dlouhodobě ovlivňuje nejen mateřskou ODS, ale pravici jako celek.

Zdá se, že právě ČSSD (a levice) na tom může být v budoucnosti ještě lépe. Zatímco ODS musí i  nadále žít pod patronací svého bývalého předsedy, který se do politického důchodu nechystá (může být ještě jedno období prezidentem), v ČSSD dochází k viditelnému střídání  politické generace.

Politický vliv Václava Klause bude nadále překážkou integrace české pravice. Otázkou je, jak dlouho a jak silně bude působit. Vzhledem k tomu, že se prezident pasuje na hlavního českého euroskeptického ochránce republiky před „zlým“ Bruselem a systematicky si tímto postojem buduje široký tábor příznivců mladších ročníků, snaží se dosazovat do vlivných postů svoje oddané příznivce (Ústavní soud, ČNB, …) atd., sám naznačuje, že se mu do politického důchodu vůbec nechce.

Pokud se bude chovat tímto způsobem a ohlížet se jen na sebe, bez ohledu na zájem celé pravice (ale i celé země), může rozbořit vlastníma rukama pomník zakladatele české pravice. Tím by napodobil životní dílo jiného českého prezidenta Beneše, který sice pomohl ke zrodu československé demokracie, ale v pozdější přehnané snaze o udržení vlastní funkce (spoluprací s komunisty, kteří jí kroutili krkem), jí pomohl pohřbít.

Pokud Václav Klaus nechce být dějinami označen za hrobníka české pravice anebo jemněji za žábu na prameni, neměl by se už plést do vnitřního stranického vývoje v nejsilnější pravicové straně a nechat jí rozvíjet samostatně. Zatím neukázal, že to dokáže. Uvidíme.  (lid)  10.10.2004