Euroskeptici a eurooptimisté

      K nejznámějším příznivcům vstupu České republiku do Evropské unie patří bývalý prezident Václav Havel a současný ministerský předseda Vladimír Špidla. Nejznámějším odpůrcem vstupu je současný prezident Václav Klaus, který si na vyprofilovaném odporu k EU vystavěl novou část svého politického image. Vstup do EU je proti srsti českým komunistům, kteří ale do Evropského parlamentu kandidují.
     Příznivci vstupu argumentují obvykle tím, že západní Evropa, ke které se po letech komunistické izolace připojujeme, je jednou z nejvyspělejších ekonomických a kulturních oblastí světa, ke které níž patříme. Říkají, že náš vstup bude mít pro český stát a jeho obyvatele celkově pozitivní dopad.
     Odpůrci vstupu argumentují obvykle tím, že v EU ztratíme národní identitu, že se v EU rozpustíme jako kostka cukru. Líčí množství negativních dopadů v ekonomické oblasti nebo jiné pasti. Nevysvětlují nám ale, proč ostatní státy v EU setrvávají, když je to tak nebezpečné nebo špatné.
     Vladimír Špidla nedávno řekl, že „naše nejslavnější dějiny a okamžiky jsou vždy spojeny s plnou integrací. Ať už to byl příklad Lucemburků nebo Karla IV.“ Špidla je původně historikem a politické děje hodnotí tímto specifickým pohledem. K tomu co řekl ještě přidejme, že náš stát se vždy nejzdárněji rozvíjel, pokud se orientoval západním směrem. Je to asi tím, že západní prostředí je sice náročné, ale je vyspělé. Dosažený výsledek takové orientace je díky tomu výrazně lepší. Naopak východní orientace, kterou jsme si už několikrát také měli možnost vyzkoušet, nepřinesla kýžené ovoce, jak o tom svědčí naše nedávná zkušenost se Sovětským Ruskem, která pro nás měla otřesný politický důsledek.
     Václav Klaus během své návštěvě v komunistické Číně vyjádřil svojí obavu, aby se z funkce českého prezidenta nestala po vstupu do EU jen okrasa, že by mohla mít jen formální charakter. Konečně sám odhalil to hlavní, co mu na vstupu do EU vadí nejvíce. Vypadá to, že ho trápí hrozba úpadku osobního vlivu a prestiže.
     Odpověď pro politiky typu Václava Klause je jednoduchá. Průměrný politik se v EU může lehce rozpustit, ale opravdový státník bude viditelný i nadále. Problém současného českého prezidenta tedy je, že sám ví nejlépe, jak na tom skutečně je. Už druhou dekádu se úspěšně snaží hrát v české politice prim, ale vstupem do EU se najednou cítí osobně ohrožen. Jestli je tohle hlavní zdroj prezidentova evropského skepticismu, pak se jeho odmítavý postoj vysvětlen.  (lid) 24.4.2004