Ruské předvolební kotrmelce

   Pět týdnů před ruskými prezidentskými volbami zmizí neznámo kam prezidentský kandidát Rybkin, hlasitý kritik současného prezidenta Putina, největšího  favorita voleb. Když se vrátí do Moskvy, nejdříve se tváří jako by se nic nestalo, a udělá tím ze sebe hlupáka. Za dva dny ale mluví v Londýně úplně jinak. Na tiskové konferenci popisuje, jak byl vylákán na Ukrajinu pod falešnou záminkou, zdrogován a několik dnů držen v bezvědomí v Kyjevě. Do Ruska se do skončení prezidentských voleb vrátit nehodlá. Obává se o svojí bezpečnost a bezpečnost své rodiny.
    Britský politický azyl používá také známý ruský podnikatel Boris Berezovsky, který v prezidentské kampani podporuje Rybkina. Berezovsky patří k vytrvalým  kritikům politiky prezidenta Putina. Podivné zmizení prezidentského kandidáta  připomnělo jednu podobnou událost; zatčení ruského ropného podnikatele Chodorkovského před konáním nedávných ruských parlamentních voleb. Provinil se tím, že nerespektoval varování kremelských vládců, aby se vlivní  podnikatelé nemíchali do politického boje. Podporoval ve volbách ruské liberální strany a také nevyloučil případnou kandidaturu na úřad prezidenta. Chodorkovský bude držen ve vazbě nejméně do konce dubna, tedy měsíc po skončení prezidentských voleb.
    Únos prezidentského kandidáta Rybkina a jeho následný úprk do zahraničí, je další ukázkou současné ruské politické situace, která je přísným měřítkům skutečné demokracie ještě hodně vzdálená.  
15.2.04  (lid)