Občanská společnost

    V poslední době je stále jasněji vidět, že se u nás pevně ukotvuje to, co již před lety předpovídali někteří lidé, třeba Václav Havel. O slovo se hlásí stále silnější občanská společnost, postavená na lidské aktivitě a svobodě. Páteří občanské společnosti jsou nesčetné organizace a jejichž členové, kteří se starají o nejrůznější záležitosti.
   Mnoho lidí už dávno překonalo svojí prvotní neznalost nebo ostych sdružovat se, pěstovanou dlouhodobě ve sterilním prostředí komunistických zákazů a nesvobody, totální bezcílnosti; a sami začínají řešit svoje problémy a spoluvytvářejí jejich řešení. Výsledky mnoha jejich  aktivit jsou viditelné a promítají se pozitivně i do politiky. Zatím více ovlivňují lokální úroveň, ale pomáhají vytvářet vyšší nároky i reprezentanty centrální státní správy.
    
Není pochyb o tom, že po vstupu do Evropské unie se proces posilování občanské společnosti ještě urychlí. Členské země jsou díky nepřerušenému vývoji, na tom přece jenom podstatně lépe. Určitou roli v procesu učení se, vzorů a motivace k dobrovolné činnosti jsou také mezinárodní organizace, které mají u nás pobočky anebo jsou jistými vzory, pro místní sdružení. Podobně pozitivní roli v procesu normalizace společnosti (tentokrát skutečné) hrají i naši krajané, kteří pro svou rodnou zemi dělají skutečně pozitivní a inspirativní věci, které u nás ještě zdaleka nejsou tak běžné.
    Občanská společnost, je kromě svobody, asi nejdůležitější součástí moderní společnosti. Pomáhá nám alespoň částečně kompenzovat naše strachy v moderní specializované společnosti, že nic důležitého neovlivníme, že to nezvládneme. Je dobře, že tady občanskou společnost konečně máme.     (lid)  29.9.2003