Rusko v periodě Putina

    Prezidentem Putinem podporovaná politická strana vyhrála na celé čáře parlamentní volby. Vzestup ruského prezidenta, zahájený válkou v Čečensku, pokračuje jen pár měsíců před druhou prezidentskou volbou. Jak to změní dnešní Rusko? Druhé volbě prezidenta Putina  dnes už nic nestojí v cestě, a pokud bude chtít, může změnit ústavu a zůstat tradičně ve funkci doživotně.
    Důležité však není jen to, co chce Vladimír Putin samotný, ale také to, co chtějí ti, kteří ho přivedli k moci. Přesně to nevíme. Jasné ale je, že k Putinovým příznivcům nepatří ruští velkopodnikatelé, kteří většinou podpořili pravicové strany. Nejsou to ani komunisté, kteří působí v roli umíněné opozice.
    Důležité také je, jakým směrem bude ruský vývoj dále pokračovat. Rusko je zemí, která má ještě z éry Sovětského svazu tři desítky vojenských základen mimo své území (dvě například v Gruzii). Na území Ruska jsou také místa, kde se už několik let tvrdě bojuje (Čečensko). Kaliningrad se ocitne za několik měsíců uprostřed Evropské unie atd.
    Rusko je také vyzbrojenou, ale relativně chudou zemí, těžce poznamenanou komunismem. Přesto se ale rozhodlo zvýšit svoje výdaje na obranu a bezpečnost na ohromujících třicet procent ročně. To je více, než za éry Sovětského svazu v době největších závodů ve zbrojení. Na co budou tyto mohutné finanční zdroje, získané prodejem nerostných surovin, konkrétně využité?
    Ať už půjde vývoj v Rusku jakýmkoli směrem, dobrým znamením ale pro nás všechny je, že jsme čím dál více integrováni v nejsilnější vojenské alianci světa, a že vstupujeme do ekonomicky i politicky stabilního „západoevropského“ prostředí. To svou velikostí zaručuje naší republice dobrý stupeň vnější ochrany před případnými otřesy na východě. 9.12.2003 (lid)