Benešovy dekrety se k nám vracejí jako bumerang

Potomci továrníků se hlásí o svá práva na majetek znárodněný Benešovými dekrety. Nenechte se mýlit, není to majetek „Němců, Maďarů a zrádců“, to byl jiný dekret. Je to majetek potomků českých rodin, který byl znárodněný na podzim 1945. Mají jejich rodiny na svůj bývalý majetek právo nebo ne, a jak to tehdy vlastně bylo?
Jeden z Benešových dekretů, který komunisté vehementně prosazovali ještě před ustavením poválečného parlamentu, bylo úplné znárodnění energetického, metalurgického, uhelného, chemického a zbrojního průmyslu včetně znárodnění všech podniků s více než 150 – 500 zaměstnanci ve všech ostatních odvětvích, včetně  bank a pojišťoven.
Majitelé těchto podniků měli dostat vyplaceno odškodnění z Fondu znárodněného hospodářství. Výplata měla být provedena do půl roku. Tak se v mnohých případech ale nikdy nestalo. Celá věc má ale ještě jeden podstatný háček.
Všichni víme co po komunistickém puči následovalo. Byla vypsána milionářská daň, byly uzavřeny hranice a nakonec „dílo“ dokonala komunistická měnová reforma. Pokud byla nějaká náhrada majitelům podniků vyplacena, stali se stejně po několika letech doslova žebráky ve státě vedeném komunistickou klikou a sovětskými poradci.
Pokud tedy budeme kdykoli přemýšlet o Benešových dekretech v souvislostech s dneškem, musíme si uvědomit, že znárodnění nadpoloviční části průmyslové základny nebylo ze strany KSČ nic jiného, než zvrhnutou stoličkou, na které věšeli soudruzi svobodu a demokracii. Oprátkou, kterou pro ní upletli, byl okleštěný politický systém (například zákaz agrární strany) v podobě Národní fronty. Po této přípravě mohli již komunisté v čele s Gottwaldem realizovat jeho známou větu o tom, kterak se čeští komunisté jezdí do Sovětského svazu učit, jak mají správně demokracii zakroutit krkem.
Možná si myslíte, že Benešovy dekrety jsou už minulostí anebo jste naopak přesvědčeni, že jsou pevnou hradbou před zlými Němci, Maďary a kolaboranty? Ale kdeže. Žádná hradba, ale jen shnilá podlaha komunistického Potěmkina, který sliboval lepší zítřky a místo toho jen olupoval, vraždil a oblboval - a také kolaboroval s okupanty o sto šest!
      6.9.2003 (lid)

Související články

../../temata/Benesovy_dekrety.htm

../../temata/Benesovy_dekrety1.htm

../../temata/Benesovy_dekrety2.htm

../../temata/dedictvi_komunismu.htm

../../temata/dedictvi_komunismu.htm