22.9.2002  Záchrana nebo brzda pravice? 
    Jádro české pravice je poprvé od listopadu 89 ve skutečné opozici. Není proto divu, že hledá za této změněné situace samo sebe. Řadu otázek si kladou samotní členové, stejně o situaci přemýšlejí pravicoví voliči. Taktický postup pravice je nerozlučně spjatý se jménem Václava Klause, nejvlivnější postavy pravicové politiky.
    Tento vytrvalý muž dal i po druhých prohraných parlamentních volbách najevo, že hodlá ve vedení nejsilnější pravicové strany pokračovat. Nic jiného mu ani nezbývá. Původně zamýšlená varianta katapultovat předsedu do hradní funkce nevyšla. Od vládnoucí levicové koalice nemůže nikdo očekávat, že by podpořila výrazně pravicového kandidáta. A to ani v případě posílení pravice v nadcházejících senátních volbách. I potom bude průchozí jen volba kompromisního kandidáta.
   Jak bude ODS lépe pokračovat? S Klausem anebo bez Klause? Na jedné straně je pravda, že Václav Klaus je tak silná osobnost, že drží stranu pohromadě. Je to organizačně schopný předseda, vychytralý vyjednávač a pragmatický vůdce. Všechny tyto vlastnosti ho k vedení pravice už před lety předurčily, zároveň mu ale svazují obě ruce. Nemůže radikálně změnit svoje názory a postupy, protože by tím podkopal svoje postavení. Je tedy Václav Klaus záchranou anebo brzdou současné pravice?
    Rozhodující v tomto případě není přání stranické vůdce, ale názor voliče. Václav Klaus se sám snaží seč může. Dobře ví, že čas jeho možného návratu na vrcholek moci se i v jeho případě rychle krátí. Na Hrad se dostane jen zázrakem a tak jeho největší nadějí i možným politickým „hrobem“ jsou předčasné volby. (lid)