11.9.2002   První výročí 11.září. Jak obstáli Američané ?

V den výročí 11.září ožívají diskuse nad úlohou a odpovědností Ameriky v současném světě. Obraťme otázku a zeptejme se. Jaký by byl náš svět bez Ameriky? Alespoň na chvíli si to přestavme.
  Bez vojenského zásahu v Afganistanu proti Al-Káijdě - by pravděpodobně došlo k celé řadě teroristických akcí, protože její siť by „nerušeně“ realizovala další útoky. Její sebevědomí i podpora by den ode dne rostly a s tím i počet a brutalita zabijáckých akcí. Také před tímto zásahem v Afganistanu se diskutovalo o jeho oprávněnosti a potřebě.
  Bez vojenského zásahu v Bosně - by Evropa ještě další léta bezmocně přihlížela k zločinům páchaným přímo na její vlastní půdě, tak jak tomu bylo po dobu deseti let před  zásahem na Balkáně. Kosovo by neobývali jeho původní obyvatelé, kteří by dnes už několik let žili v různých uprchlických táborech roztroušení po celé Evropě. Agrese Miloševiče by pokračovala například v Makedonii, další národnostně smíšené oblasti. Tato další válka by postavila před otázku reakce také dvě sousední země (Řecko a Bulharsko). Miloševič by nebyl v cele, ale nadále by realizoval na Balkáně další svoje strašlivé plány.Také k tomuto zásahu Američané Evropany přesvědčili.
   Bez vojenského zásahu v Iráku – po anexi Kuvajtu by přišli na řadu další země v  Perském zálivu. Tento postup by vyvolal další války v oblasti. Irák by pracoval na výrobě jaderné zbraně. Jak nebezpečná situace by po jejím vyrobení vznikla nejen pro jeho bezprostřední sousedy si můžeme představit. Stačí si vzpomenout na příklad ještě neskončených sporů dvou jaderných mocností Indie a Pákistánu. Také v případě dlouhotrvajícího embarga, zbrojních inspektorů, bezletové zóny a dalších opatření velký kus světa vášnivě diskutoval o tom, jestli jsou to sankce přiměřené.
  Na těchto několika málo příkladech vidíme, jak by vypadal jiný svět – svět bez  Američanů. To všechno by se mohlo stát, ale nestalo se. Z toho plyne, že současný svět se bez Američanů neobejde. Svět Ameriku potřebuje. Hrozbu terorismu, kterou máme před sebou, nevyřeší sebelepší akademické diskuse. Skutečné nepřátele, kterým svobodné země jako Amerika čelí, nelze zastavit jen slovem, ale je potřeba také činů, jak nás to historie z nesčetných příkladů učí. (lid) [autor není militarista, žije v Evropě] (lid)