26.9.2002  Smrtelně raněná Unie umírá vestoje.
   Ještě před volbami se kandidáti na předsedu US-DEU jen hrnuli. Dnes po pěti měsících o funkci nikdo nestojí. Ani zastupující předseda strany, ani bývalá předsedkyně,  ani dvojnásobně neúspěšný kandidát, ani otec zakladatel strany. Tito lidé jsou o skutečném stavu strany dobře informovaní a moc dobře vědí, proč o takovou funkci raději nestojí. Unie umírá vestoje proto, že jí dochází poslední zbytky vnitřní energie.
   Symptomy choroby nápadně připomínají proces zániku ODA před lety. Nejdříve se začnou střídat předsedové jak na běžícím pásu až nakonec o kdysi přitažlivé postavení předsedy nikdo nestojí. Nakonec se najde ještě poslední hrdina a tím tato snaha o záchranu skončí.
   Nezbývá než napsat nekrolog a shrnout, čím se tato strana proslavila. Byla lepší stranou ODS? Byla hodně pravicová? Dokázala na svých cílech setrvat a dokázala je prakticky realizoval? Měla se integrovat? Postupovala správně ve Čtyřkoalici? Odpověď na tyto a jiné otázky si musí každý volič i člen strany najít sám.
     Raněná Unie bude ještě chvíli existovat. Její myšlenkový odkaz bude chvíli dožívat v podobě několika senátorů a pak se existence této politické strany uzavře a stane se historií. Spolu s ní odejde ještě jedna menší, kdysi nadějná pravicová strana. (lid)