19.12.2002     Přípravy na vstup do evropské rodinky vrcholí

Ve struktuře NATO už máme první krůčky za sebou, do Evropské Unie se kvapem blížíme. Po vstupu do EU se ještě více zapojíme do řešení problematiky v globálním světě a to nejen po stránce politické, ale také ekonomické.
    Zatím se novému způsobu života v "západním" světě teprve učíme. Zatím nás překvapuje, proč někteří zahraniční investoři od nás tak nečekaně rychle odcházejí. Nechápeme i jiné podstatnější souvislosti. Nejsme na život v moderním světě dostatečně připraveni. Po čtyřiceti letech  přerušeného vývoje nemůžeme zatím s vyspělými zeměmi vážně v mnoha věcech soutěžit.
    Například se teprve učíme, jak kvalitně vyrábět a hlavně prodávat vyrobené zboží. Bude to ještě dlouho trvat, než u nás vyroste nějaký globální gigant, jaké dnes mají i mnohem menší evropské země. V současném světě (ostatně jako v celé lidské historii) nezáleží jen na absolutní velikosti země (území a počtu obyvatel), ale také na schopnosti využívat ke svému prospěchu moderní ekonomické strategie. Bez jejího uplatnění se nikdy nebudeme moci měřit s těmi nejúspěšnějšími.
   
Evropská Unie i se všemi svými mouchami pro nás bude dobrá škola. A navíc - nikdo nám už přece nezakazuje, abychom něco zajímavého neokoukali i někde jinde ve světě.