10.9.2002   Míra nezaměstnanosti neustále roste

   V letních měsících, kdy bývá nezaměstnanost nejnižší, dosahuje už nyní 9,4 procent. Několik let po sobě vytrvale roste. Je dost pravděpodobné, že brzy překročí magických deset procent. Přitom je jasné, že za všechno nemohou jen povodně. Dlouhodobě rostoucí nezaměstnanost je průkazným indikátorem nedostatečné hospodářské politiky vlády ČSSD. Nechceme nikoho osobně urazit, ale faktem je, že předseda vlády je historik a ministr financí také není ekonom. To by samo o sobě ještě nemuselo být kritické, kdyby měla vláda smysluplnou hospodářskou vizi.
   O důchodové reformě však nechce ani slyšet - zřejmě čeká až opravdu „dojdou“ všechny mimořádné státní zdroje. Zároveň s tím ale posiluje výdaje. Příkladem mohou být výdaje na provoz státní správy. V poslední době se stalo zvykem, že s každým novým důležitým zákonem, vzniká další úřad. Jmenujme například NBÚ, Úřad na ochranu osobních údajů, Úřad pro zastupování států ve věcech majetkových a jiné. K komu přičtěme reformu státní správy. Místo desítek fungujících okresních úřadů,  stovky pověřených obcí a nové kraje. Přitom není zdaleka jisté, s jakou efektivitou se u nové správy setkáme. Provozní náklady se zvednou o desítky miliard ročně.
    Obrovské sumy z privatizace mizí jako loňský sníh. Prostě je „projíme“! Potřebné investice do zastaralé infrastruktury nejsou nikde vidět. Pokud bude vláda tímto stylem pokračovat, výsledků její práce se brzy dočkáme. V podobě vysoké nezaměstnanosti i  astronomického státního dluhu, který budeme muset všichni jednoho dne zaplatit.
 (lid)