Zločiny komunistických představitelů od roku 1948 do současnosti hlavicka.GIF (1780 bytes)

Na pamět strašlivého násilí spáchaného ve jménu světlých zítřků slibovaných komunisty.

KSČM po roce 1989  262 500 KSČ od roku 1921 politických vězňů ve 180KSČ od roku 1921 vězeňských táborech
  100 000
KSČ od roku 1921 občanů odvlečeno KGB do SSSR po roce 1945
     4 000
KSČ od roku 1921 politických vězňů v komunistických táborech zemřelo 
        247
KSČ od roku 1921 občanů popraveno v politických procesech (stále ještě roste s dalším bádáním a svědky)

25.6.2001 uplynulo 10 let od doby, kdy poslední sovětský voják opustil území Československa.
Během okupace Československa Rudou armádou (1968 -1989) bylo zabito nejméně 277 československých občanů a 300 jich bylo těžce zraněno.

Odškodnění.
Před třemi lety byli zákonem odškodněni jednorázovou částkou 120 tisíc korun příslušníci zahraničních jednotek a spojeneckých vojsk v letech 1939 – 45 a vdovy či vdovci po nich. Ve stejné době se satisfakce dočkali také političtí vězni komunistického režimu z let 1948-89. (za jeden rok vězení jim byla přiznána částka 120 tisíc korun). Poté parlament odsouhlasil odškodnění příslušníků takzvaných pomocných technických praporů (PTP), kam posílali komunisté v padesátých letech své odpůrce na nucené práce (za každý měsíc dostali 15 tisíc korun). Několikatisícové satisfakce se dočkali i lidé, kteří se za války ukrývali před nacisty, a ti, kteří otrocky pracovali na území Slovenského státu a v Maďarsku. 12 tisíc za každý měsíc v bulavu přiznal parlament i československým občanům uneseným odtud po 2. světové válce  Stalinovými pochopy do sibiřských internačních táborů. (odškodnění vyplácí Česká správa sociálního zabezpečení, 32 odškodněným nárok uznala, 170 jich odmítla, zbytek je v řízení) Zatím poslední odškodnění připravuje vicepremiér a šéf US-DEU Petr Mareš: několika stovkám českých Němců, kteří unikli poválečnému vyhnání by chtěl dát jednorázové odškodné 50 tisíc korun za letitou diskriminaci. Zdroj: Ondřej Kudrna Respekt 44/2003  

Seznam popravených pro politické trestné činy 58 let vězení za podříznutí Gottwaldova stromku.
celý článek
Seznam usmrcených v elektrických drátěných zátarasech na hranici  
Seznam zatřelených při pokusu o ilegální přechod státní hranice  
ÚŘAD DOKUMENTACE A VYŠETŘOVÁNÍ ZLOČINŮ KOMUNISMU POLICIE ČESKÉ REPUBLIKY PTP 1.září 1950 dal ministr obrany Alexej Čepička, zeť Klementa Gottwalda, rozkaz ke zřízení prvních osmi vojenských PTP jednotek, kterými prošlo v padesátých letech více než 40 tisíc lidí. viz.Slovník
Případ vyšetřovatele StB Aloise Grebeníčka – ostře sledovaná kauza takzvaných zločinů komunismu se zastavil a možná už definitivně skončil. Grebeníček, jemuž je dnes devětaosmdesát let, čelí obvinění, že v padesátých letech brutálně týral vězně. Praha 16.2.2001 [otec současného předsedy KSČM] Dovětek: Alois Grebeníčet zemřel aniž byl jeho případ soudně dořešen. Lustrační zákon. Co nesmějí dělat agenti STB ?
ředitele nebo vedoucího ve státním podniku
starostu okresního úřadu
funkcionáře na ministerstvu a jiných úřadech
Kolik bylo vydáno lustračních osvědčení  - 400 000.
Výboru na ochranu obětí sovětské perzekuce Oni byli první se prozatím podařilo zdokumentovat 350 případů protiprávně zatčených československých občanů, kteří byli odvlečení sovětskými agenty z území Československa do gulagů v Sovětském svazu (SSSR). Podle jejich odhadů jich bylo jen z území dnešní České republiky tisíce. Jednalo se zejména o ruské politické emigranty, kteří uprchli po revoluci z Ruska. Daleko více bylo těmito násilnými deportacemi do SSSR postiženo území Slovenska. V sovětských věznicích skončili často celé vesnice. Slovenské středisko pro odvlečené monitorovalo v roce 1990 asi 40 tisíc případů, podle střízlivých odhadů jich mohlo být až 100 tisíc.    Zdroj: Lucie Dorůžková, Respekt 47/2003 
Komunistická měnová reforma v roce 1953.
"Pouze malá část peněz (do tří stovek) se mohla vyměnit ve "výhodném" kurzu 1:5. Takto představitelé komunistického Československa provedli svéráznou měnovou reformu, která ožebračila miliony lidí. Poprvé otřásla důvěrou v režim i u svých dosavadních příznivců a přivedla do ulic největší davy (rozhořčených) lidí od února 1948. A také ukázala, jak se dá věřit komunistům: prezident Antonín Zápotocký národ sprostě, ale klidně obelhal, když těsně předtím veřejně tvrdil, že žádná reforma nebude. "Byl to obrovský zásah do vlastnictví. Znárodnění předtím zasáhlo jen určité skupiny obyvatel, ale tato reforma se týkala doslova každého," říká historik Jan Kalous z Úřadu pro dokumentaci a vyšetřování zločinů komunismu. Komunistické Československo se definitivně odstřihlo od své minulosti.
Paradoxně byly postiženy i dosavadní opory režimu: hutníci a horníci z Ostravska a dělníci z plzeňské Škodovky. Ti totiž tehdy vydělávali nejvíc, takže také hodně tratili. Navíc přišli i o dosavadní výhody. Pro obyvatele Československa oklamané prohlášením Zápotockého to byl naprostý šok. V následujících dnech vypukly dosud nevídané demonstrace na 128 místech, nejprudší byly v Plzni. Vláda do Plzně vyslala experta na tvrdé zásahy "řezníka" Bruno Köhlera, tajemníka ÚV KSČ. Takže do ulic napochodovali milicionáři a dokonce pohraničníci. Zasáhli tvrdě. "Byli to mladí a proti třídnímu nepříteli trénovaní kluci. Kdoví, co jim nakukali. A kdoví, zda vůbec věděli, proti komu jdou. Zřejmě zasáhli tak tvrdě i proto, aby se rozhořčení lidé nespojili s vězni na Borech," říká vojenský historik Jiří Bílek. Ale to nejhorší mělo teprve přijít: zatýkání a represe pokračovaly dlouho poté, takže mnozí ze zatčených nepřišli jen o peníze, ale také o svobodu, kariéru či zaměstnání. Jen v Plzni putovaly do vězení více než tři stovky nespokojených lidí."     Citace: MF Dnes Luděk Navara, Jan Gazdík 29.5.2003
politická odpovědnost v období nesvobody 1948 - 1989 Politická odpovědnost
v období nesvobody
1948 - 1989

 

 

konfederace politických vězňů Mělník  Konfederace politických vězňů Pobočka 35 Mělník  

 

 

muzeum komunismu v Praze   Navštivte Muzeum komunismu v Praze
(malá, ale zajímavá výstava s popisy i v angličzině)

  

 

  Doporučujeme navštívit kvalitní server www.totalita.cz

  Smetiště komunistických dějin - Společnosti 89  

  Slovník z doby komunismu

  Zákon 198 o protiprávnosti komunistického  režimu   9.7.1993
  99 budovatelů mafiánského kapitalismu

 

Malá fotogalerie zobdobí nesvobody 1948 - 1989.

hlavicka.GIF (1780 bytes)

klášter Tepláklášter Tepláklášter TepláCo všechno zmizelo, bylo zničeno a ukradeno z památek během let 1945 - 1989 ? To se už nikdy přesně nedozvíme. Na fotografii jeden z nejstarších kláštěrů u nás, klášter Premonstrátů v Teplé v západních Čechách. Z kdysi bohatého soběstačného kláštera se dochovala (díky úsilí památkářů) alespoň nádherná knihovna vedle přilehlého původně románského kostela. Mnoho jiných budov úplně zničila Československá lidová armáda, která byla v dobách komunismu do kláštěra záměrně nastěhovaná. V popředí stav jedné z budov v létě 2002, v pozadí již opravená část. Dlužno podotknout, že řád už opět klášter obývá, ale opravy probíhají pomalu, protože není možné nákladné opravy financovat - stát nemá na opravy peníze a řád také ne - nebyl mu doposud   navrácen zcizený majetek.

pohled na Hrad přes Vojanovy sady - 80 léta Šedé období normalizace sedmdesátých a osmdesátých letech. Oprýskané fasády domů, věčná lešení, záplatované ulice, ošuntělí lidé oblečení do konfekce. Foto z let osmdesátých ukazuje pohled na pražský Hrad průzorem z Kampy zkrz zeď Vojanových sadů v Praze ještě v dobách, kdy v doměčku na Hradě bydlel velmistr československé normalizace Gustáv Husák. Stejný obrázek byste mohli spatřit na stejném místě po dobu dvaceti let.

 

Drobnosti:

hlavicka.GIF (1780 bytes)

Novela trestního zákoníku v roce 2000 určuje trest za popírání nacistické nebo komunistické genocidy odnětím svobody od šesti měsíců do tří let.

Slovenský soud potvrdil (14.11.00)  rozsudek českého soudu z roku 1993, kterým byl generál Aloiz Lorenc, faktický šéf Státní bezpečnosti, odsouzen v ke čtyřem letům vězení, za opakované nařizování vazby členů předlistopadové opozice. Českým soudem byl obviněn také z toho, že v roce 1989 vydal příkaz ke skartaci dokumentů StB.

Česká televize uvedla v roce 2002 cyklus sedmi dokumentů nazvaný Ztracená duše národa. Popisuje osudy lidí postižených zvůlí komunistického režimu. Jednotlivé části jsou věnovány likvidaci důstojníků armády, likvidaci rolníků, persekuci církví , persekuci inteligence, poválečném osudu ruských emigrantů zavlečených do SSSR a osudům rodin lidí, popravených v politických procesech.

Datum poslední modifikace: 22.10.2005